Історія кафедри легкої атлетики з методикою викладання

Як окрема структурна одиниця Кам’янець-Подільського педінституту кафедра легкої атлетики була створена 1 вересня 1954 р. і мала назву “Кафедра легкої атлетики і спортивних ігор” (перший завідувач кафедри В.О.Жабенко). До цього часу легка атлетика з методикою викладання була у складі кафедри фізичного виховання (до 1952 р.) та кафедри гімнастики. Новостворена кафедра об’єднувала більшість фахових дисциплін навчального плану факультету фізвиховання (легка атлетика, лижний спорт, плавання, спортивні ігри, туризм, рухливі ігри, ковзанярський спорт та ще десяток видів спорту з яких студенти спеціалізуються, а саме: волейбол, баскетбол, футбол, велоспорт, бокс, фехтування, боротьба вільна, боротьба класична, тощо).

Двадцять п’ять років, із незначною  перервою, керував кафедрою Жабенко В.О.  (1954-1982 рр.). Очолювали її також Дуда В.М. (1965-1966 р.р.), Шестакевич С.С. (1966-1967 р. р.), Сазонов Б.М. (1967-1968 р. р.), Одінцов Б.О. (1973-1976 р. р.), Шинкарюк А.І. (1982-1992 р. р.), Тімошенко Б.М. (1992-2002 р. р.). У 1975 р. кафедра називалась кафедрою “Спорту і спортивних ігор”, а у 1981 р. вона була розділена на дві частини і одна з них отримала назву кафедри “Легкої атлетики з методикою викладання”. 3 травня 2002 р. завідувачем кафедри легкої атлетики з методикою викладання затверджено канд. пед. наук Гурмана Л.Д.

До 1955 р.  кафедра не мала своєї навчальної бази. Легкоатлетичний інвентар студенти носили з навчального корпусу інституту, який розміщувався у Старому місті, на міський стадіон (в грудні 1955 р. переданий інституту). Силами викладачів кафедри і студентів факультету фізвиховання стадіон був реконструйований за типовим проектом: побудовано шлакову чотиристаметрову бігову доріжку, сектори для стрибків і метання, придбано необхідний  інвентар і обладнання. Наприкінці 50-х років кафедра очолила роботу по обладнанню оздоровчого табору в с. Голосків, а в 1980 р. завершила будівництво двоповерхового адміністративно-навчального приміщення на стадіоні.

Ведучими викладачами на той час були: Жабенко В.О. (легка атлетика і лижний спорт), Малахів В.К. (спортивні ігри, плавання), Сазонов Б.М. (легка атлетика і лижний спорт), Ляпустіна Л.М. (рухливі ігри, туризм), Котляр Б.Л. (лижний спорт, плавання), Цвіркун Д.Я. (спортивні ігри, плавання).

Такий склад кафедри (6 осіб) був до 60-х років, протягом яких кафедра була збільшена за рахунок випускників факультету (почали працювати в інституті Одінцов Б.О., Усков І.І., Грицьов Л.Л., Ковальчук М.М., Мінькова В.І., Тімошенко Б.М., Нечаєв В.О., Ладиняк Б.І. та інші).

З перших років заснування кафедри легкої атлетики викладачі зосереджували увагу на  науково-методичній роботі, що була спрямована на підготовку навчальних посібників для вузів  і вчителів шкіл. Викладач  В.О.Жабенко у 1962 р.  видає методичний посібник “Стрибок у висоту з розбігу”, в 1963 р. – “Програму з легкої атлетики для факультетів фізвиховання” (була визнана найкращою на конкурсі Міністерства освіти України і використовувалась у педвузах до 1982 р.), в 1966 р. – методичні вказівки для студентів-заочників “Легка атлетика”. У 70-ті роки викладач Б.О.Одінцов провів дослідження з тематики термінової інформації легкоатлетів і на основі досліджень створив прилад для моделювання навчально-тренувального процесу спортсменів-стрибунів вищих розрядів.

На початку 80-х років викладач Б.М.Тімошенко досліджував питання впливу початкової спортивної підготовки на ефективність відбору юних легкоатлетів, методики тренувань на етапах початкової підготовки. Результати дослідження дозволили внести доповнення в прийняту в СРСР термінологію по діленню етапів багаторічної підготовки спортсменів, рекомендовану В.П.Філіним.

В останнє десятиріччя другого тисячоліття кафедра встановлює тісні зв’язки з НДІ фізіології дітей і підлітків АПН СРСР і НДІ педагогіки АП України, що сприяло більш масштабному поліпшенню науково-дослідної роботи. Зібраний практичний матеріал сприяв захисту кандидатських дисертацій у згаданих  інститутах викладачам Тімошенко Б.М., Білику В.В., Гурману Л.Д., підготовці посібників і методичних рекомендацій.

Серед великої кількості наукової продукції, яку підготували викладачі кафедри легкої атлетики можна виділити наступні публікації: В.О.Жабенко “Стрибок у висоту”, 1962,1963; “Легка атлетика” (програма для педінститутів факультетів фізвиховання), 1963; Л.М.Ляпустіна “Рухливі ігри”, 1978; А.І.Шинкарюк “Лабораторні роботи по біомеханіці фізичних вправ”, 1990; Б.М.Тімошенко “Визначення рухових здібностей дітей і підлітків з метою їх подальшого спортивного удосконалення в легкій атлетиці”, 1988; “Легка атлетика” (методичні вказівки), 1998; “Засоби підвищення рухової підготовленості учнів 5-7 класів”, 2002; “Навантаження і періодизація тренувального процесу юних легкоатлетів бігунів на середні дистанції на окремих етапах багаторічної підготовки”, 2003; “Вивчення рухових здібностей дітей і підлітків з метою удосконалення їх в легкій атлетиці”, 2003; Л.Д.Гурман “Державні тести і нормативи оцінки фізичної підготовленості населення України”, 1997; “Орієнтовне планування навчального матеріалу з фізичної культури для 10 класу”, 2002; “Виховання у школярів інтересу до навчання (спроба теоретичного аналізу)”, 2003; “Основні компоненти спортивного тренування”, 2003; “Оцінка рівня фізичної підготовленості юнаків десятих та одинадцятих класів м. Кам’янець-Подільського”, 2004.

Викладачі кафедри велику увагу приділяють підготовці спортсменів високої кваліфікації.  Виступили збірні команди інституту з видів спорту, які культивувались кафедрою легкої атлетики в різні роки, йшли з перемінними успіхами, що стосується  і досягнень окремих студентів. Результати студентів кафедри з видів легкої атлетики в 50-ті роки не перевищували нормативів І-го спортивного розряду, але окремі з них з такими результатами були переможцями і призерами спартакіад педвузів УРСР, фіналістами збірних команд областей (Циганок А., Пуча Е, Гребельников М., Голдюк О. і ін.).

Незабаром з’явились свої майстри спорту. Першим із них на факультеті став Борис Рак (Одінцов), який виконав норматив майстра спорту в стрибках у висоту в 1959 році. Він також стає призером міжнародних змагань в складі збірної команди СРСР. Це був перший майстер спорту на Хмельниччині. Кращим досягненням команди легкоатлетів в ті далекі роки можна вважати третє місце в VII-спартакіаді педвузів в 1957 р. В 60-ті роки результати окремих видів легкої атлетики значно поліпшуються в багатьох студентів: майстрами спорту з стрибка у висоту стають Усков І.,  Бородавко В. та Мінькова В.І.

Кандидатами до збірної УРСР включаються Усков І. та Бондарчук А.П. (з метання диска), Кухарчук П. (стрибок у довжину), Ковтун І. (потрійний стрибок). До речі, вихованець кафедри Бондарчук А.П. в 1972 році виборов звання Олімпійського чемпіона Мюнхенської олімпіади по метанню молота. За підготовку спортсменів високого класу викладачу Жабенку В.О. в 1962 р. було присвоєно звання “Заслужений тренер УРСР”.

Призерами різноманітних змагань на Україні в 70-ті роки стають вихованці викладачів Ковальчука М.М. (Побережна Н.М.), Тімошенка Б.М. (Полінський А., Андрійчук М.), Ладиняка Б.І. (Клеймьонов А., Громик О.), Нечаєва В.О. (Кравченко Б., Глівінський П.), Жабенка В.О. (Гладченко В., Човганін Ф.), Одінцова Б.О. (Гуменюк Г., Одовійчук І.), але рівень досягнень знову ж таки не перевищував нормативів І-го спортивного розряду.

Корінні зрушення наступили в другій половині 70-х років, коли кафедра активізувала пошук талановитої молоді і організувала для окремих студентів заняття на основі індивідуального графіка навчання, це і дало можливість кафедрі налагодити зв’язки з рядом провідних спортивних центрів України (м. Донецька, Ворошиловграда, Києва та ін.).

В кінці 70-х на початку 80-х р.р. на факультеті вчилась велика кількість провідних легкоатлетів України, які успішно виступали на різних змаганнях республіканського, союзного та міжнародного масштабу: Ткаченко Н. стала чемпіонкою Олімпіади-80 у Москві, Мельников С., Жержев Є., Корицька І. –  чемпіонами України і призерами змагань на першість СРСР, Бубка В., Шквиря А., Коріненко С., Колесов А., Кічіджі В., Гладкий В., Костюченкова І., Караулов А. –  призерами республіканських змагань тощо. Збірна команда Хмельниччини, за яку виступали переважно студенти інституту на Спартакіаді України 1978 р., посідає перше місце серед команд областей 3-ї групи. Приток великої кількості спортсменів високого рівня на факультеті активізував навчально-тренувальну роботу викладачів з іншими студентами-легкоатлетами, серед яких особливо виділяються кандидати в майстри і майстри спорту (Самолюк А., Приймак Б., Ткачук О. – тренер Ковальчук М.М.; Іліка С., Павлюк І., Бичин Р., Сокольчук Л. – тренер-викладач Жабенко В.О.; Полінський А., Федерів А. – тренер-викладач Тімошенко Б.М. та ін.). Збірна команда легкоатлетів постійно в числі призерів спартакіад педвузів, а в 1980 р. посідає 10-те місце в першій спартакіаді вузів України (серед 125 команд).

Важливою віхою в історії кафедри легкої атлетики став Олімпійський 1980 рік. Викладачі кафедри та її вихованці брали безпосередню участь в організації та проведенні естафети XXII  Олімпійських Ігор в м. Кам’янець-Подільському, в складі 6-ти факелоносців. Право пронести Олімпійський факел вулицями міста вибороли викладач кафедри Б.І.Ладиняк, студенти С.Іліка (запалив вогонь у чаші на майдані біля пам’ятника Леніну), О.Колісник (нині викладач кафедри), І.Павлюк, О.Петрушко, В.Гусар.

У 90-ті роки успішно виступали на змаганнях майстер спорту міжнародного класу з штовхання ядра М.Бородкін та майстер спорту, бронзовий призер з естафетного бігу 4х100 м першості СРСР 1990 року Бортюк Олександр, який перекваліфікувавшись, згодом,  на зимовий вид спорту сани-бобслей, брав участь в багатьох міжнародних змаганнях та Олімпійських іграх в Альбервіллі (1992 р.). Останніми роками  вихованці тренера-викладача Ліщука В.В.  (Л.Великоголова, Мельников А., Шевчук І., Матвійчук В., Матвійчук О., Романов Ю., Фурман Л., Ковалик В., Гешко І.)  добивають значних успіхів на всеукраїнських і міжнародних змаганнях. Василь Матвійчук (дворазовий чемпіон Європи з бігу на довгі дистанції та рекордсмен України з бігу на 10 км), Іван Гешко – МСМК учасник  Олімпійських ігор в Сіднеї (2000 р.) і в Афінах (2004 р.), де виборов п’яте місце в бігу на 1500 м. Він є неодноразовим чемпіоном і рекордсменом України, переможець і призер світових Гран-прі, срібний призер молодіжного чемпіонату Європи 2001 року, перший зі Східної Європи призер чемпіонату світу  2003 року на дистанції 1500 м. Зростають результати в перспективного спортсмена штовхальника ядра В.Казанцева  (тренер Ковальчук М.М.) та в багатьох інших легкоатлетів кафедри.

З 2003 року на кафедрі почали культивувати важку атлетику та лижний спорт. У важкій атлетиці призерами всеукраїнських змагань ставали студенти Мельник Андрій і Мельник Тетяна, а у важкоатлетичній дисципліні з пауерліфтингу Вадим Довганюк у 2004 р. виборов звання чемпіона світу серед юнаків. Віталій Штунь (лижний спорт) неодноразово займав призові місця на чемпіонатах та першостях України серед юніорів.

У перше десятиліття ХХІ ст. гордістю кафедри стали легкоатлети, учасники ХХІХ Олімпійських ігор М. Т. Бородкін, І. Т. Гешко та В. О. Матвійчук. Студенти взяли участь у чемпіонатах світу, Європи, України з багатьох видів спорту. Зокрема заслужений майстер спорту І. Т. Гешко у 2006 р. став чемпіоном світу з бігу на 1500 м, виборов у 2004 р. призові місця на зимовому і літньому чемпіонатах світу. 2005 року він був першим на чемпіонаті Європи (м. Мадрид, Іспанія), Всесвітній Універсіаді (м. Пекін, Китай). Вагомі досягнення в майстра спорту міжнародного класу В. О. Матвійчука, переможця Кубку Європи  на дистанції 5 і 10 км (Словенія, 2003; Італія, 2004), рекордсмена України і 5-разового чемпіона України з бігу на довгі дистанції. Не відстають від старших товаришів майстер спорту В. М. Ковалик (переможець Кубку Європи з бігу на 800 м, 2002 р.), кандидати в майстри спорту бігуни О. О. Матвійчук, Т. А. Філонюк, С. В. Ковба, О. І. Величко, Ю. О. Романов, Д. С. Островський, Ш. А. Ель-Шеріф, стрибуни в довжи­ну О. О. Пацеля, П. Г. Ґазда, дискоболи О. М. Вергуш, А. О. Боднар, штовхальник ядра  М. П. Стремедлівський, В. М. Штунь (лижний спорт) неодноразово займав призові місця на чемпіонатах та першостях України серед юніорів. У важкій атлетиці призерами всеукраїнських змагань ставали студенти А. В. Мельник і Т. В. Мельник, а у важкоатлетичній дисципліні з пауерліфтингу В. В. Довганюк 2004 року виборов звання чемпіона світу серед юнаків, ставши 15-разовим рекордсменом, 2007 року він став чемпіоном світу серед дорослих (неодноразово підтвердивши цей титул).

На XXIX Олімпійських ігор (м. Пекін, КНР) приймає участь студенти факультету Т. А. Філінюк, В. О. Матвійчук та випускник кафедри І. Т. Гешко (для якого це вже треті олімпійські ігри).

У друге десятиліття ХХІ ст. вихованці викладачів кафедри неодноразово ставали призерами чемпіонатів України, Європи та світу.

Чемпіонами України з важкої атлетики стали О. М. Кулеша (2013), В. В. Болгарин,  А. С. Готфрід (Романова), О. О. Коханенко (2014), О. Ю. Пєлєшенко (2014, 2017), А. С. Лисенко (2017, 2018), чемпіонами з пауерліфтингу Т. І. Шлопко та Д. Р. Кельбус (2018), а з легкої атлетики на помости Чемпіонатів України піднімаються Л. В. Вірастюк (Потапенко) (2014), С. М. Козловський (2015), М. М. Якимчук та М. О. Бех (2016), О. О. Каяфа,  В. В. Капітанець,  В. О. Загоруйко та Б. А. Чорномаз (2017).

Чемпіонами Європи стали легкоатлети Д. С. Островський (2010), В. О. Матвійчук (2011), Ш. А. Ель-Шериф (2012), Н. О. Лупу (2013), з важкої атлетики чемпіонами стають І. І. Обухов (2015), дворазовий чемпіон О. Ю. Пєлєшенко (2015, 2017), А. С. Лисенко (2018), з пауерліфтингу чемпіонкою стає Т. І. Шлопко (2019).

У 2011 р. М. Р. Муринець здобула золото в Чемпіонаті світу з гирьового спорту серед жінок (м. Афіни, Греція) та захистила титул у 2012 та 2013 роках. 2012 року Чемпіоном світу з легкої атлетики стала Н. О. Лупу, у 2013 р. – О. В. Сідорська.
11-кратним чемпіоном світу з пауерліфтингу В. В. Довганюк (2009–2013). На сьогодні В. В. Довганюк – 11-разовий чемпіон світу з пауерліфтингу та володар 36 рекордів світу. Чемпіонкою світу з пауерліфтингу стала Т. І. Шлопко (2018, 2019)

2012 року в ХХХ Літніх Олімпійських іграх (м. Лондон, Велика Британія) взяли участь легкоатлети Ш. Ель-Шериф, Н. О. Лупу та Т. А. Філінюк.

2016 року в ХХХІ Літніх Олімпійських іграх (м. Ріо-де-Жанейро, Бразилія) взяли участь студенти-важкоатлети О. Ю. Пєлєшенко, В. М. Івасюк, А. С. Лисенко та студентка-легкоатлетка Н. О. Лупу.

Викладачі кафедри легкої атлетики з методикою викладання неодноразово проводять в місті різноманітні спортивні заходи: осінній легкоатлетичний забіг «Біг заради здоров’я», спортивно-розважальний захід «Зимові забави», весняні «Всеукраїнські змагання з метань на честь олімпійських чемпіонів Ф. Мельник та А. Бондарчука», які стали вже традиційними для м. Кам’янця-Подільського.

За ініціативи завідувача кафедри легкої атлетики з методикою викладання Л. Д. Гурмана 2017 року виготовлений проект «Капітальний ремонт легкоатлетичних секторів та бігових доріжок стадіону Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка по вулиці Л. Українки, 27 в м. Кам’янці-Подільському Хмельницької області», а в 2018 році Хмельницька обласна рада ухвалила рішення від 27 вересня 2018 року №55-21/2018 «Про внесення змін до обласного бюджету на 2018 рік» про передачу із спеціального фонду обласного бюджету субвенцію в сумі 750 000 грн. (сімсот п’ятдесят тисяч гривень) на капітальний ремонт сектору огорожі для метання диску, молота в рамках реалізації проекту для обладнання стадіону ліцензованим сектором для метань. 27 березня 2019 р. сектор огорожі для метання диска, молота встановлений на стадіоні Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, що дає змогу проводити на стадіоні університету змагання всеукраїнського та міжнародного рівня.

З 2018 року, за ініціативи та сприяння завідувача кафедри легкої атлетики Л. Д. Гурмана, на базі стадіону Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, регулярно проводяться навчально-тренувальні збори збірної команди України з легкоатлетичних метань.

Багато випускників факультету – відомі тренери з легкої атлетики. Заслуженим тренером СРСР  став А. П. Бондарчук, України – О. М. Голдюк, Г. М. Чернецька, Ю. М. Малиновський, О. В. Михальченко, В. Р. Зорнік. Відомими фахівцями з легкої атлетики стали: А. П. Бондарчук (м. Камлупс, Канада), А. А. Шафран (м. Хайфа, Ізраїль), М. В. Петрук (м. Староконстянтинів), А. М. Кринін (м. Хмельницький), І. Г. Павлюк (м. Хотин), Н. М. Ковальчук (м. Кам’янець-Подільський), Г. Г. Слюсар’єв (м. Чернівці), В. Р. Зорнік (м. Коростень), О. В. Михальченко (м. Бердичів).

Сьогоднішній склад кафедри легкої атлетики постійно працює над підвищенням та вдосконаленням  науково-методичного рівня викладачів та співробітників, використовує активні  методи навчання і тренування студентів, підтримує ділові зв’язки з провідними легкоатлетичними кафедрами ЗВО України, випускниками-тренерами ДЮСШ області та України. Це згуртований  колектив викладачів-професіоналів, які гідно продовжують традиції своїх попередників.

На кафедрі легкої атлетики з методикою викладання працює 8 викладачів, в тому числі: 3 кандидати наук, доценти (Гурман Л. Д., Ліщук В. В., Гоншовський В. М.), 2 кандидата наук, старших викладача (Мазур В. А. та Воронецький В. Б.), 3 викладачів (Вергуш О.М., Ладиняк А.Б., Ротар О.В.).

На кафедрі працюють 3 заслужених тренери України (Ліщук В.В. – Заслужений тренер України з легкої атлетики, Гурман Л.Д. – Заслужений тренер України з пауерліфтингу, Воронецький В.Б. − Заслужений тренер України з пауерліфтингу), 2 почесних працівники фізичної культури і спорту (Гурман Л.Д., Ліщук В.В.), 1 відмінник освіти (Гурман Л.Д.), 1 Заслужений працівник фізичної культури (Ворорнецький В.Б.).

У 2007 році доцент Ліщук В.В. нагороджений знаком «Відмінник освіти України». У 2009 році кандидат педагогічних наук, доцент Гурман Л.Д. нагороджений відзнакою Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту «Почесний працівник фізичної культури і спорту України» та отримав почесне звання «Відмінник освіти України».

Багато випускників факультету – відомі тренери з легкої атлетики. Заслуженим тренером СРСР  став А.Бондарчук, України – О.Голдюк, Г.Чернецька, М.Малиновський, О.Михальченко, В.Зорнік. Відомими фахівцями з легкої атлетики стали: М.Петрук (м. Староконстянтинів), А.Кринін (м. Хмельницький), Н.Ковальчук (м. Кам’янець-Подільський), І. Павлюк (м. Хотин), В.Зорнік (м. Коростень), Г.Слюсар’єв (м. Чернівці), О.Михальченко (м. Бердичів), А.Шафран (м. Хайфа, Ізраїль). Сьогоднішній склад кафедри легкої атлетики постійно працює над підвищенням та вдосконаленням  науково-методичного рівня викладачів та співробітників, використовує активні  методи навчання та тренування студентів, підтримує ділові зв’язки із провідними легкоатлетичними кафедрами вузів України, тренерами-випускниками ДЮСШ області та України. Це згуртований  колектив викладачів-професіоналів, які гідно продовжують традиції своїх попередників.